Biblioteka

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych". Jeśli chcecie poznać poruszające historie i losy " żołnierzy wyklętych" biblioteka szkolna przygotowała na ten temat liczne propozycje książkowe, które czekają na Was w bibliotece. Zapraszamy! Propozycje książek w zakładce biblioteki.

 Jeśli chcecie poznać poruszające historie i losy „ żołnierzy wyklętych” zapraszamy do biblioteki! Oto niektóre propozycje książkowe:

Wieliczka- Szarkowa J. – Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „ Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r. Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.

Cyra A. – Rotmistrz Pilecki- ochotnik do Auschwitz Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu. Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Za swoje zasługi nie doczekał się za życia żadnej nagrody – wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć, a następnie robiono wszystko, by o jego postaci i dokonaniach zapomniano. W ostatnich latach dzięki staraniom rodziny i historyków rotmistrz (w 2013 awansowany na pułkownika) Pilecki wraca do świadomości narodowej.

Nowak Sz. – Dziewczyny wyklęte cz.1 i 2 Pierwsza na naszym rynku książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia – o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie. Były piękne, młode. Kochały swoich chłopców, narzeczonych i mężów – żołnierzy wyklętych. Trwały przy nich aż do końca. Kochały też Polskę. I o nią wraz z nimi walczyły. Często z bronią w ręku, ale także przenosząc meldunki, opatrując rany, organizując kryjówki i zaplecze, prowadząc działalność konspiracyjną. Oto szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji. Są to jednocześnie opowieści o miłości i nienawiści , o życiu i o śmierci... Ich indywidualne losy to tragiczna, lecz zarazem piękna część polskiej historii...

Łuniewska L. – Szukając Inki Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał. Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku, historycy z IPN, zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki. Ksiądz Marian Prusak, z gdańskiej parafii, odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku. I oto historia Inki.

Kalinowski Z. – Bohaterowie wyklęci "Bohaterowie wyklęci" - ta tematyka długo nie mogła znaleźć swojego miejsca w naszej historiografii. Dopiero teraz możemy otwarcie mówić o ludziach, którzy przeciwstawili się sowietyzacji naszego kraju. Dzisiaj, także poprzez wydawanie publikacji takich jak ta; także u nas w Myślenicach, podejmujemy dzieło przywrócenia pamięci bohaterów tamtych czasów - jest to naszym moralnych i historycznym obowiązkiem. Zadanie to nie jest proste - ze względu na specyficzną bazę źródłową z jakiej przychodzi korzystać badaczom, jak i ze względu na fakt, że tematyka, o której mowa do dziś rodzi wiele emocji i kontrowersji.

Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku Dla żołnierzy walczących o niepodległość RP, II wojna światowa nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez niemieckiego okupanta. Armia Czerwona, wkraczająca na nasze ziemie w styczniu 1944 r., nie niosła Polsce wolności ani pokoju. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata, żołnierze niepodległościowego podziemia do połowy lat 50. prowadzili walkę z drugim okupantem i rodzimymi kolaborantami. Walczyli z komunistami w obronie naszej niepodległości, wiary i tradycji. Album „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, zawiera artykuły o głównych organizacjach antykomunistycznego podziemia zbrojnego, ok. 1500 zdjęć oraz kilkaset krótkich biogramów żołnierzy wyklętych; opatrzony indeksem nazwisk, jest najpełniejszym kompendium wiedzy na ten temat. W zamyśle wydawcy i autorów jest też wyrazem hołdu należnego bohaterom opisywanych wydarzeń.

Kontakt

Rekrutacja

Życie szkoły