Świadomi - bezpieczni
- Urszula Woźnik-Batko
Dnia 26 lutego 2025 r. wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „ Świadomi- bezpieczni” zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Myślenicach oraz Państwową Straż Pożarną.
Na spotkaniu z młodzieżą swoje prelekcje wygłosili Komendant inspektor Maciej Rymar, podkomisarz Tomasz Wajda, oficer prasowy podkomisarz Dawid Wietrzyk oraz strażak i ratownik medyczny Klaudiusz Kaczmarek.
Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom jak ważne jest bezpieczeństwo i odpowiedzialność szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
To, co wywarło na młodzieży szczególne wrażenie to przemawiające do wyobraźni przykłady wielu tragicznych zdarzeń z codziennej pracy służb, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi, że życie jest najwyższą wartością oraz jak ważne jest zdrowe, rozsądne wkraczanie w dorosłość. Wszystkie informacje , przez każdego z panów prelegentów zostały przedstawione w przejmujący sposób, językiem przystępnym dla młodzieży, w duchu troski o każdego młodego człowieka, o każde młode życie.
Jako pierwszy wystąpił Podkomisarz Tomasz Wajda, który opisał miejsca szczególnie narażone na występowanie przestępstw i wykroczeń na terenie miasta Sułkowice z uwzględnieniem miejsc niebezpiecznych dla młodych ludzi. Zwrócił również uwagę na rejony przejść dla pieszych, na których nadal zbyt często dochodzi do wypadków. Dlatego zaapelował, aby zawsze każdy z nas był również w tych miejscach szczególnie czujny. Funkcjonariusz Policji zaakcentował także inny bardzo ważny, a często pomijany, problem związany z używaniem elektrycznych hulajnóg, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo wybuchu baterii, a przedstawiony młodzieży filmik w przystępny sposób pokazał , że to może być powodem pożarów niszczących nawet kondygnacje domów.
Następnie głos zabrał komendant Maciej Rymar, który w niezwykle przejmujący sposób uświadomił młodzież o znaczeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odwołując się do przemawiających do wyobraźni przykładów z codziennej praktyki pracy w Policji. Przywołał przykłady wypadków, w których giną młodzi ludzie m.in. w sportowych, szybkich samochodach, kiedy brakło wyobraźni i odpowiedzialności. Przekazał, że to nie drogi a specjalne tory doskonalące technikę jazdy są przeznaczone m.in. do tego, aby uświadomić sobie jak łatwo można stracić panowanie nad samochodem. Podkreślił, że sportowcy zaczynają od mniejszych mocy i doskonalą jazdę, stopniowo przesiadając się do szybszych aut. To, co szczególnie przekazał młodym to głownie informacje związane z ich odpowiedzialnością za siebie i drugiego człowieka, pasażera samochodu i użytkownika drogi. Zwrócił uwagę na problem drifftów, dostosowania albo raczej nie dostosowania samochodów do szybkiej jazdy, co może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń w ruchu drogowym. Na spotkaniu podkreślono, że brawura może zabrać życie, a zostało to podparte filmikami, z udziałem ofiar wypadków motocyklowych. Młodzież obejrzała także inne, przejmujące spoty przestrzegające przed nadmierną prędkością, które miały uświadomić młodym ludziom, jak traumatycznym doświadczeniem są wypadki drogowe, których niestety część ofiar już nie przeżywa.
Ogromnie wrażenie na młodzieży zrobiła także prelekcja strażaka i ratownika medycznego, który w sposób bardzo przemawiający do wyobraźni, na przykładach z codziennej pracy służb ratowniczych, przekazał, jak ważne jest przewidywanie konsekwencji za kierownicą i zaapelował do tych, którzy już mają prawo jazdy o rozwagę ostrożność i odpowiedzialność. Pokazując konkretne przykłady wypadków pokazał jak tragiczne są następstwa nieodpowiedzialnego zachowania zarówno kierowców, jak i pasażerów. Nie pominął także ważnego problemu konsekwencji jazdy samochodem pod wpływem alkoholu i środków odurzających, apelując do młodych ludzi także o wzajemną odpowiedzialność za siebie.
Na koniec tego bardzo ważnego spotkania, pan Dawid Wietrzyk opowiedział młodzieży o naborze do służby w Policji, informując jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne, etapy naboru, testy sprawnościowe i cały proces rekrutacji do służby, oczywiście zapraszając młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.