Biblioteka

Biblioteka

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji dla nauczycieli, miejscem edukacji czytelniczej i informacyjnej dla uczniów, gdzie w miłej atmosferze przygotowujemy uczniów do samokształcenia, a także świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji. Biblioteka realizuje również zadania w zakresie gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, udziela pomocy w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej, dokształcaniu i doskonaleniu oraz pracy twórczej, gromadzi odpowiednie do tych zadań materiały i udostępnia je.

Księgozbiór liczący około 13 tysięcy woluminów stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie do konkursów, olimpiad, egzaminów maturalnych i zawodowych. Biblioteka posiada także zbiory multimedialne i zbiory czasopism, dba o zapewnienie uczniom pełnej oferty lektur szkolnych, podręczników oraz literatury popularnonaukowej. W 2017 roku nasza szkoła uczestniczyła w rządowym projekcie „ Narodowy Program Czytelnictwa”, dzięki któremu biblioteka pozyskała dla uczniów wiele nowości z dziedziny literatury młodzieżowej. 

W bibliotece działa także dostępne dla uczniów Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, które składa się z 3 stanowisk komputerowych służących im do celów edukacyjnych. Biblioteka dysponuje również laptopem, magnetofonem, drukarką i kserokopiarką. Uczniowie i nauczyciele mogą tu wydrukować lub kopiować materiały potrzebne do lekcji.
Biblioteka szkolna bierze również aktywny udział w organizowaniu imprez szkolnych, apeli rocznicowych, przygotowuje kiermasze książek, akcje popularyzujące czytelnictwo i organizuje konkursy.
Biblioteka jest ważnym centrum informacji szkoły. Staramy się, aby panująca w niej była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, studentów-absolwentów naszej szkoły i wszystkich osób, które chcą w niej korzystać zbiorów. 

Zasady pracy biblioteki i korzystania z jej zbiorów reguluje odpowiedni regulamin.

Godziny pracy biblioteki

poniedziałek - 7:45 - 13:30   |   wtorek - 7:45  - 13:30   |   środa - 7:45  - 14:30   |   czwartek - 7:45  - 14:15   |   piątek - 7:45  - 13:00

 • DSC_0918
 • DSC_0921
 • DSC_0924
 • DSC_0929
 • DSC_0931
 • DSC_0933

Narodowe Czytanie grudzień

6 grudnia w auli szkolnej ponownie wybrzmiał tekst kolejnej noweli. Tym razem pochyliliśmy się nad tekstem Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”. Podczas tegorocznej edycji odkrywamy na nowo  polskie nowele, będące wyrazem naszego narodowego ducha oraz ponadczasowych refleksji nad człowiekiem, społeczeństwem, ludzkim losem. Teksty nowel, które są  przywoływane na naszych spotkaniach, choć czasem zapomniane, nie tracą na swej uniwersalności, a problemy które poruszają, nurtują dzisiaj tak samo jak  i kiedyś. Z pewnością podczas zajęć z języka polskiego wybrzmią jeszcze nie raz. Dla uczestników szkolnego czytania spotkanie to było   z pewnością nietuzinkową okazją do wspólnego obcowania z wielką polską literaturą. Organizatorzy dziękują lektorom: Pani Dyrektor Annie Łuczak oraz uczennicom Karolinie Szafraniec i Oliwii Zborowskiej za przyjęcie zaproszenia i piękną interpretację tekstu noweli. Tradycyjnie spośród uczestników spotkania wylosowano cztery osoby,  które otrzymały książki. Miłą niespodzianką spotkania była wizyta Świętego Mikołaja, który również dołączył do grona czytających, a na zakończenie spotkania obdarował wszystkich uczestników słodkościami. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w styczniu!                                                                        

 • DSC_0227
 • DSC_0230
 • DSC_0238
 • DSC_0239
 • DSC_0240
 • DSC_0244
 • DSC_0247
 • DSC_0254
 • DSC_0259
 • DSC_0260

Upoluj swoją książkę

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w ogólnopolskim projekcie: Czytaj PL "Upoluj swoją książkę"

W dniach od 4 do 30 listopada br. nasza szkoła bierze udział w trzeciej edycji projektu Czytaj PL „ Upoluj swoją książkę”. Uczniowie mogą za darmo przeczytać 12 bestsellerowch e-booków i audiobooków. 4 listopada na korytarzach szkoły oraz w bibliotece szkolnej pojawią się plakaty z tytułami książek i kodem QR, który umożliwi korzystanie z darmowego czytania. Po zeskanowaniu kodu QR przy pomocy smartfona każdy uczeń otrzyma na miesiąc darmowy dostęp do książek w formacie e-booka i audiobooka. Należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i zeskanować kod QR umieszczony na każdym plakacie.

Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL. Projekt prócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ

Biblioteka szkolna prosi wszystkich czytelników o zwrot książek wypożyczonych w ciągu roku szkolnego w terminie do 14 czerwca 2019 r.

Po rozliczeniu się, biblioteka zaprasza do wypożyczenia literatury na wakacje! Udostępnianie książek odbywać się będzie w ostatnim tygodniu nauki, czyli 11 – 19 czerwca 2019 r. Termin zwrotu wypożyczonych książek   na wakacje upływa w pierwszym tygodniu września.

Literackie walentyki

Szkoła to nie tylko nauka i praca. To także wychowanie, z którym wiąże się zabawa, a walentynki to wspaniała okazja, aby wyrazić swoją sympatię do innych.

Czytaj więcej

Upoluj swoją książkę

„Upoluj swoją książkę”

         W dniach od 5-30 listopada br. nasza szkoła wzięła udział w drugiej edycji projektu „ Upoluj swoją książkę”. Akcja była organizowana z inicjatywy Instytutu Książki   wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e- bookową Woblink.com,   które z ogromnym sukcesem realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo   ”Czytaj PL”. W ramach projektu szkoła otrzymała specjalne plakaty z okładkami   12 książkowych bestsellerów. Uczniowie mogli wypożyczyć książkę podczas przerw   na korytarzu szkolnym – wystarczył do tego smartfon i aplikacja. Aby skorzystać   z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należało pobrać aplikację  Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i zeskanować kod QR umieszczony   na każdym plakacie.

W tym roku nośnikach  znalazły się kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów,   z których wiele to nowości z 2018 roku.

Lista dostępnych książek w akcji:                                                                    

 1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
 2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
 3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
 4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
 5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
 6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
 7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
 8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
 9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
 10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
 11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Szkolna Giełda Podręczników

Szkolna giełda podręczników

Wzorem lat ubiegłych 10 września Biblioteka Szkolna zorganizowała giełdę podręczników używanych. Akcja ta wzbudziła duże zainteresowanie ze strony uczniów i rodziców gdyż mają oni okazję zakupić podręczniki po okazyjnych cenach. Wielu uczniów w tym dniu zdało egzamin z przedsiębiorczości, próbując jak najkorzystniej sprzedać i kupić potrzebne podręczniki.  Wymiana książek, negocjowanie cen, a także organizacja przedsięwzięcia  to dowód na to, że uczniowie naszej szkoły należą do przedsiębiorczych. Organizowana już od kilku lat giełda jest też pretekstem do odwiedzin absolwentów ZSZ i O, którzy przy okazji szukania nabywców swoich podręczników chętnie wracają w mury naszej szkoły oraz spotykają się    z nauczycielami, młodszymi koleżankami i kolegami. Bardzo cieszymy się,   że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców.

Wszystkim gratulujemy udanych transakcji i już dzisiaj serdecznie zapraszamy na kolejną giełdę w przyszłym roku.

Prosimy o zwrot książek wypożyczonych w ciągu roku szkolnego

Biblioteka szkolna prosi wszystkich czytelników o zwrot książek wypożyczonych w ciągu roku szkolnego w terminie do 15 czerwca. Po rozliczeniu się, jest możliwość wypożyczenia literatury na wakacje. Udostępnianie książek odbywać się będzie w ostatnim tygodniu nauki, czyli 18 – 22 czerwca 2018r. Termin zwrotu wypożyczonych książek na wakacje upływa w pierwszym tygodniu września.

Czytaj więcej

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych". Jeśli chcecie poznać poruszające historie i losy " żołnierzy wyklętych" biblioteka szkolna przygotowała na ten temat liczne propozycje książkowe, które czekają na Was w bibliotece. Zapraszamy! Propozycje książek w zakładce biblioteki.

Czytaj więcej

Wypożycz książkę na święta

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić, znaleźć chwilę dla siebie i zrelaksować się podczas czytania ulubionej książki. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Biblioteka szkolna przygotowała dla Was zestawienie książek - nowości, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przypominam jednocześnie, że biblioteka szkolna udostępnia również swoje zbiory na czas ferii i wakacji. Szczegóły w zakładce – „ biblioteka”.

Czytaj więcej

Finał akcji "Podaruj książkę bibliotece na święta"

Biblioteka szkolna składa serdeczne podziękowanie ofiarodawcom, którzy odpowiedzieli na akcję „Podaruj książkę bibliotece na święta”. W tym roku zebrano 44 książki. Znaczną ich część przekazano na potrzeby Szlachetnej Paczki. Za pośrednictwem Młodzieżowego Koła Caritas ZSZiO w Sułkowicach książki trafiły również do parafii p.w. Świętego Antoniego z Padwy w Jużnoukrainsku koło Odessy.

Czytaj więcej

„Upoluj swoją książkę” - pierwsza edycja

W dniach 2-30 listopada 2017r. odbędzie się pierwsza edycja projektu„Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie z 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 e-booków i audiobooków. Do pilotażowej odsłony akcji zakwalifikowano i zaproszono również naszą szkołę. W ramach projektu szkoła otrzymała specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e- booka i audiobooka. Więcej informacji o projekcie w zakładce Biblioteka.

Czytaj więcej

Konkurs „Selfie z książką”

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie „Selfie z książką”. Często robisz selfie? Lubisz czytać książki? Jeśli tak, to ten konkurs jest dla Ciebie! Masz pomysł na zabawne i ciekawe zdjęcie? Wkomponuj się w okładkę książki, zrób zdjęcie i prześlij je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Temat: „Selfie z książką”, podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę. Nagrody czekają! Jeśli nie posiadasz odpowiednich książek w domu, możesz wypożyczyć je w bibliotece. Będzie to idealna okazja do przeczytania ich w długie jesienne wieczory! Szczegóły i więcej informacji na temat konkursu w bibliotece oraz w gablocie biblioteki. Na zdjęcia czekamy do 7 listopada.

Czytaj więcej

Akcja „Uwolnij książkę”

 Od października na specjalnej półce w bibliotece szkolnej uczniowie i nauczyciele „uwalniają” książki, zostawiając je innym do przeczytania, a zabierając te pozostawione przez pozostałych uczestników akcji. Bookcrossing - czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. To idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Czytaj więcej

Październik międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – biblioteki świętują przez cały miesiąc październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. To również okazja, aby rozbudzać i kształtować kulturę czytelniczą uczniów, zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami. W tym roku szkolnym biblioteki świętują pod hasłem: „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”.

Czytaj więcej

Nowości w szkolnej bibliotece

W tym roku nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, który ma na celu promocję czytelnictwa wśród młodzieży. W ramach programu otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych na zakup nowości do biblioteki szkolnej. Połowa przyznanej kwoty została już wydana. Zachęcamy wszystkich uczniów jak również nauczycieli oraz rodziców, aby znaleźli czas na dobrą lekturę. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z wieloma nowościami. Zapraszamy serdecznie miłośników powieści historycznych, kryminalnych, literatury podróżniczej, fantastycznej, literatury faktu oraz romansów.

Czytaj więcej

Materiały do konkursu o patronach szkoły

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do skorzystania z materiałów przygotowanych do poszczególnych etapów konkursu "Patroni Szkół ZSZiO w Sułkowicach i cenione przez nich wartości", którego celem jest popularyzowanie wiedzy o Patronach: Karolu Wojtyle, św. Janie Kantym i Wojsku Polskim, cenionych przez nich wartościach moralnych oraz aktywizacja kulturalno-moralna. Zapraszamy do lektury tekstów i książek oraz do udziału w konkursie, którego finał już 26 września 2017r.

Czytaj więcej

Kontakt

 • ZSZiO w Sułkowicach
  32-440 Sułkowice, ul. Szkolna 34

  Telefon: (012) 273-20-08
  Fax: (012) 274-21-22

  Mail: sekretariat@zszio.edu.pl

Rekrutacja

Życie szkoły