Biblioteka

Biblioteka

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji dla nauczycieli, miejscem edukacji czytelniczej i informacyjnej dla uczniów, gdzie w miłej atmosferze przygotowujemy uczniów do samokształcenia, a także świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji. Biblioteka realizuje również zadania w zakresie gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, udziela pomocy w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej, dokształcaniu i doskonaleniu oraz pracy twórczej, gromadzi odpowiednie do tych zadań materiały i udostępnia je.

Księgozbiór liczący około 13 tysięcy woluminów stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie do konkursów, olimpiad, egzaminów maturalnych i zawodowych. Biblioteka posiada także zbiory multimedialne i zbiory czasopism, dba o zapewnienie uczniom pełnej oferty lektur szkolnych, podręczników oraz literatury popularnonaukowej. W 2017 roku nasza szkoła uczestniczyła w rządowym projekcie „ Narodowy Program Czytelnictwa”, dzięki któremu biblioteka pozyskała dla uczniów wiele nowości z dziedziny literatury młodzieżowej. 

W bibliotece działa także dostępne dla uczniów Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, które składa się z 3 stanowisk komputerowych służących im do celów edukacyjnych. Biblioteka dysponuje również laptopem, magnetofonem, drukarką i kserokopiarką. Uczniowie i nauczyciele mogą tu wydrukować lub kopiować materiały potrzebne do lekcji.
Biblioteka szkolna bierze również aktywny udział w organizowaniu imprez szkolnych, apeli rocznicowych, przygotowuje kiermasze książek, akcje popularyzujące czytelnictwo i organizuje konkursy.
Biblioteka jest ważnym centrum informacji szkoły. Staramy się, aby panująca w niej była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, studentów-absolwentów naszej szkoły i wszystkich osób, które chcą w niej korzystać zbiorów. 

Zasady pracy biblioteki i korzystania z jej zbiorów reguluje odpowiedni regulamin.

Godziny pracy biblioteki

poniedziałek - 7:45 - 13:30   |   wtorek - 7:45  - 13:30   |   środa - 7:45  - 14:30   |   czwartek - 7:45  - 14:15   |   piątek - 7:45  - 13:00

 • 20210211_100230
 • 2021_książka_roku
 • 5fa52978cf6b7
 • DSC_0918
 • DSC_0921
 • DSC_0924
 • DSC_0929
 • DSC_0931
 • DSC_0933
 • biblioteka
 • biblioteka_1_1
 • biblioteka_sowa
 • cztaj-online-1000x707
 • sloneczniki
 • thumb_920x518_af90e3a0b7cae6e628023973c9e48f4d1518042127

Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki uczennice klasy III Tgm przygotowały audycję, w której zaprezentowały poezję z motywem matki, fragment poematu "Matka odchodzi" oraz sylwetkę matki Roberta Lewandowskiego. Film do obejrzenia na szkolnym kanale youtube. https://www.youtube.com/watch?v=BOrPcRC49pI

Zagłosuj na Książkę Roku

Witam wszystkich czytelników!

Zapraszam Was do udziału w internetowym głosowaniu na Książkę Roku 2020. Plebiscyt ten organizowany jest przez największy portal czytelniczy LubimyCzytać i portal Allegro. Zagłosować może każdy, trzeba tylko wejść na stronę lubimyczytac.pl/plebiscyt i kliknąć na wybraną pozycję. Każdy może oddać 13 głosów, po jednym w danej kategorii. Zanim oddacie swój głos musicie się wcześniej zalogować, jeśli nie macie konta to zarejestrować. Możecie głosować w następujących kategoriach: literatura piękna, powieść historyczna, kryminał, sensacja- thriller- literatura obyczajowa-romans, literatura faktu-publicystyka, autobiografia- biografia- wspomnienia, fantasy, science- fiction, horror, literatura młodzieżowa, fantastyka młodzieżowa, literatura dziecięca, bestseller i fundacja-stowarzyszenie roku. Oddając swoje głosy na nominowane książki, możecie wygrać nagrody. Szczegóły znajdziecie na stronie głosowania - portal czytelniczy LubimyCzytać. Serdecznie Was zachęcam do udziału w zabawie. Małgorzata Sroka

Biblioteka dla maturzystów!

Drodzy maturzyści, biblioteka szkolna nieprzerwanie Wam kibicuje i mocno trzyma za Was kciuki, starając się jednocześnie być dla Was użyteczną. Chcecie poćwiczyć i powtórzyć materiał do matury, zapraszam do biblioteki po stosowne opracowania, kompendia oraz do skorzystania z poniższych stron internetowych, dzięki którym zdążycie na czas z powtórką! Powodzenia!

Załącznik 

Święta z książką

Witajcie! Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…. W szkole zrobiło się już świątecznie. Na ten czas odpoczynku przy filiżance kawy lub cynamonowej herbaty biblioteka szkolna poleca najpiękniejsze opowieści, każdy znajdzie coś dla siebie. Przyjdź, zobacz, wypożycz i przeczytaj!

Świąteczne propozycje biblioteki

 

Propozycje biblioteki szkolnej

Przedstawiam Wam propozycje, które pomogą wypełnić czas wolny, pozwolą rozwinąć zainteresowania oraz będą pomocne w pogłębianiu wiedzy, bo bycie w domu wcale nie musi być nudne.

thumb 920x518 af90e3a0b7cae6e628023973c9e48f4d1518042127

 

5fa52978cf6b7

 

cztaj online 1000x707

Wirtualny Kiermasz Taniej Książki

Biblioteka szkolna zapraszado udziałuw wirtualnym kiermaszu taniej książki. W obecnym czasie nie jest możliwe zorganizowanie tradycyjnego kiermaszu w szkole, jak to bywało co roku. Zapraszamy więc do skorzystania z oferty kiermaszowej tanich książek za pośrednictwem sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

Czytaj więcej

Zasady korzystania z biblioteki

ZASADY  KORZYSTANIA  Z  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ  ZSZ I O W SUŁOWICACH  W  CZASIE  EPIDEMII

1.Do biblioteki przychodzą tylko osoby zdrowe!

2.Czytelnicy proszeni są o bezwzględne korzystanie w bibliotece z maseczek lub przyłbic.

3.Użytkownicy zobowiązani są do dezynfekowania rąk przy wejściu  do pomieszczenia biblioteki.

4.W bibliotece może przebywać maksymalnie 3 użytkowników, którzy są zobowiązani do zachowania 2m odległości od innych użytkowników i bibliotekarza. Pozostałe osoby oczekujące przed wejściem do biblioteki powinny pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego dystansu.

5.Obsługa czytelników odbywa się jedynie przy specjalnie wyznaczonym stanowisku wyposażonym w przegrodę ochronną.

6.Czytelnik dyktuje bibliotekarzowi numery zwracanych książek, a następnie odkłada książki do pudła stojącego obok.

7.W okresie pandemii czytelnicy nie mają wolnego dostępu do zbiorów oraz innych przestrzeni bibliotecznych. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

8.Oddawane książki poddawane są 3 dniowej kwarantannie.                                     

9.Podczas korzystania z materiałów bibliotecznych na miejscu, każdy użytkownik powinien przed i po skorzystaniu z nich zdezynfekować ręce.

10.Zabrania się samodzielnego dezynfekowania wypożyczonych książek lub materiałów bibliotecznych. 

11.Istnieje możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych w bibliotece za zgodą bibliotekarza. Przed skorzystaniem ze sprzętu należy bezwzględnie zdezynfekować ręce.

12.Z usług kserograficznych i wydruku uczniowie mogą korzystać wyłącznie za pośrednictwem łącznika klasowego z biblioteką.

13.Pomieszczenia wypożyczalni są regularnie wietrzone oraz dezynfekowane wraz ze sprzętem i powierzchniami lad bibliotecznych i biurek.

14.Wszystkie informacje związane z działaniami biblioteki będą prezentowane w gablocie biblioteki, przekazywane przez łączników klasowych lub za pomocą dziennika elektronicznego.

INFORMACJE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Przypominam, że biblioteka działa i czeka na swoich czytelników. Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników i pracowników, biblioteka szkolna funkcjonuje na podstawie obowiązujących wytycznych MZ, GIS i MEN. Zachowujemy wszelkie środki ostrożności. Zasady korzystania z biblioteki w czasie epidemii są wywieszone w gablocie przy wejściu do biblioteki. Jednocześnie informuję, że książki przechodzą kwarantannę zgodnie z wytycznymi Biblioteki Narodowej. 

                                                        Małgorzata Sroka, nauczyciel-bibliotekarz

BIBLIOTEKA  SZKOLNA  OGŁASZA  KONKURS

BIBLIOTEKA  SZKOLNA  OGŁASZA  KONKURS  NA ”NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021”

Cele konkursu:

 • Promocja czytelnictwa.
 • Utrwalanie nawyku obcowania z książką.
 • Podnoszenie kultury czytelniczej uczniów.
 • Zachęcenie do czytania książek spoza kanonu lektur obowiązkowych.

 Zasady konkursu:

 • Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
 • Czas trwania konkursu – cały rok szkolny 2020/2021.
 • Ocenie konkursowej podlega aktywność i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem jest liczba wypożyczonych książek, terminowość oddawania książek przez czytelnika, dbałość czytelnika o wypożyczone książki oraz kultura zachowania ucznia na terenie biblioteki.

    Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na apelu podsumowującym rok szkolny. Zwycięzca konkursu otrzymuje nagrodę rzeczową oraz dyplom.

Zostań najlepszym czytelnikiem w naszej szkole i oprócz niewątpliwej satysfakcji, zdobądź nagrodę!!!

Urodziny Karola Wojtyły

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II - Karola Wojtyły, patrona Technikum w Sułkowicach, biblioteka szkolna przygotowałą kilka ciekawych informacji - zachęcamy  do zapoznania się z nimi: "Ojcze święty - pamiętamy", "100 rocznica urodzin", "Moje spotkanie z Ojcem Świętym". Zdjęcia prosimy przesyłąć na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt

 • ZSZiO w Sułkowicach
  32-440 Sułkowice, ul. Szkolna 34

  Telefon: (012) 273-20-08
  Fax: (012) 274-21-22

  Mail: sekretariat@zszio.edu.pl

Rekrutacja

Życie szkoły