Salezjański Wolontariat Misyjny

W czwartek 21 lutego w auli szkolnej uczniowie klas: 4Tmg, 3Tmg, 2Tmg i 1Tmg oraz chętni wolontariusze mogli posłuchać interesującego świadectwa dwóch wolontariuszek Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie.

W pierwszej części spotkania Maria Czerwonka przedstawiła prezentację na temat SWM. Dowiedzieliśmy się, że wolontariusze SWM wspierają misje, ofiarując swój czas, wiedzę i umiejętności, aby służyć najbardziej potrzebującym w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej lub Azji poprzez wolontariat w Polsce i za granicą. Najważniejsze w pracy wolontariusza misyjnego jest dzielenie się świadectwem chrześcijańskiego życia osoby świeckiej.
Zakres działań SWM to:
Projekty Misyjne,np.: Leki dla Iraku, Wsparcie uchodźców w Libanie, itp.
Adopcja Miłości:regularna pomoc i modlitwa za wybrane dziecko z misji.
Wioski Świata:konstrukcja osad na wzór oryginalnych krajów misyjnych.
Ślub z Misją: odkrywanie swojego powołania życiowego.
Edukacja, np.: Orszak Trzech Króli, Dzień Dziecka Afrykańskiego, itp.
Projekty Grantowe 2018: Wsparcie obozu dla uchodźców z Libanu.
Kolejną część spotkania prowadziła wolontariuszka Marta Tomczak - Koordynator Projektów Stowarzyszenia, absolwentka italianistyki na UJ w Krakowie.
Pani Marta zachęciła społeczność naszej szkoły do udziału w akcji charytatywnej Namugon-Go!
Misyjna Sztafeta Szkół to projekt przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której istnienie placówki edukacyjnej i dalsza przyszłość dzieci (60 chłopców) zależy od stanu toalet. Tak właśnie jest w Centrum Młodzieżowym Don Bosco CALM - Child and Life Mission. Rząd Ugandy postawił przed ośrodkiem ultimatum - albo stan toalet zostanie poprawiony, albo centrum zostanie zamknięte.
Naszym celem w "drodze na szczyt"będzie pomoc w uzbieraniu 10 000 zł na rekonstrukcję toalet. Każda szkoła sama wybiera sobie wyzwania, jakie chce realizować, aby pomóc dzieciom z Ugandy. Mamy nadzieje, że i nasza szkoła czynnie włączy się w tą akcję.
W dalszej części spotkania wieloletnia wolontariuszka SWM opowiedziała zebranym o swoim doświadczeniu misyjnym, pokazując jednocześnie ciekawą prezentację. W 2014 roku wspólnie z innymi wolontariuszami pani Marta zorganizowała obóz letni dla dzieci w Nigerii. Spędziła tam 3 miesiące, zajmując się małymi dziećmi, organizując różne zabawy i konkursy, ucząc je praktycznych czynności, przydatnych później w codziennym życiu. Teraz chce pomagać innym w realizowaniu ich powołania misyjnego.
Uczniowie z zainteresowaniem oglądali przedstawione prezentacje i z uwagą słuchali świadectw wolontariuszek. Na zakończenie spotkania, w dowód wdzięczności za wzbogacenie doświadczeń, uczniowie podziękowali gromkimi brawami i wręczyli paniom dyplom oraz książkę o historii naszej szkoły.

• SWM_1
  • SWM_10