100 lat Niepodległej

Harmonogram uroczystych obchodów 100 lat wolności

niepodlegla

Harmonogram uroczystych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę
w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
znowu swobodnie Orzeł Biały krąży
Alojzy Feliński

Rok 2018 jest dla nas, Polaków, rokiem wyjątkowym, rokiem jubileuszowym. Bowiem sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Wolna Polska znowu pojawiła się na mapach Europy. Spełniły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

O tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli odzyskać ojczyznę, świadczą słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego pisał:

„O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie!
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...”

Trudno się dziwić, że kiedy w 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach zapomnienia i beznadziei ożyła wiara w ich sercach i umysłach. I co najważniejsze – przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Polska stała się wolna i niepodległa.

Prymas Polski, Kardynał Aleksander Kakowski napisał:  „Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie. Skruszył nieznośne więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę”.

Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ten entuzjazm naszych przodków udziela się nam, świętującym w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości.

W wyjątkowym dla Polski, jubileuszowym 2018 roku, mycała społeczność ZSZiOw Sułkowicach podejmujemy szereg działań, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości.

1. Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku
  2. Powiatowy konkurs: Mój powiat, moja gmina, moja mała ojczyzna „ Jak zmieniała się na przestrzeni lat”
  3. Formy patetyczno – oficjalne: „Dla i o Niepodległej”
  1. „Symbole narodowe” – 27 kwietnia
  2. „To jest moja Matka, ta Ojczyzna” – 25 maja
  3. „Znasz li ten kraj…” podróż do najciekawszych zakątków Polski – 22 czerwca
  4. „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”  – 1 września
  5. „Nasza szkoła w Niepodległej” – 16 października
  6. „Pieśnią i słowem dla Niepodległej” – 9 listopada
  1. Powiatowy „Wielki Test” o historii Polski – 24 października
  2. XII Bieg na orientację „Sprawni jak żołnierze” – 9 listopada
  3. „Kącik patriotyczny” – cykliczne gazetki „Niepodległa 1918-2018”
  4. Mapa Polski – „Polska to my”
  5. Dokumentacja działań na stronie szkoły.