Imprezy szkolne

Pierwsza wirtualna wigilia (2020)

Klasowe wigilie odbyły się w tym roku nietypowo. Na początku wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i pozostali nauczyciele spotkali się wspólnie online. Pan dyrektor, Waldemar Wolski, życzył wszystkim, by magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniosła nam spokój, wytchnienie i radość, a nowy rok pozwolił spełnić plany i zamierzenia.

Do życzeń pana dyrektora dołączył przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Jakub Sroka. W swojej wypowiedzi nawiązał do tradycji łamania się opłatkiem. Po tej części spotkania wszyscy powrócili na swoje klasowe wigilie. Poprosiliśmy wychowawców o relacje i wrażenia, oto kilka z nich:

1. Pani Ewa Rylewicz, wychowawczyni klasy 1 tmh:
    Podczas wigilii klasowej przeczytaliśmy fragment Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Pana Jezusa, złożyliśmy sobie życzenia. Było bardzo sympatycznie, bo wszyscy się wyświetlili na kamerkach i cieszyli się spotkaniem. Zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę „Bóg się rodzi” z linią melodyczną, postanowiliśmy też, że będziemy ćwiczyć karaoke także przy innych okazjach. Obejrzeliśmy filmik z recytacją kolęd w wykonaniu nauczycieli i rozstawaliśmy się życząc sobie powrotu do normalności.

2. Pani Urszula Woźnik-Batko, wychowawczyni klasy 1 tum:
    Po powrocie ze wspólnego spotkania – aby wprawić się w świąteczny nastrój – wysłuchaliśmy pięciu kolęd recytowanych przez nauczycieli, podziwiając równocześnie wielkie dzieła malarskie z motywem bożonarodzeniowym. Potem wysłuchaliśmy informacji o zwyczajach wigilijnych i skonfrontowaliśmy je z własnymi doświadczeniami. Chyba najbardziej zaskoczyła nas informacja, że u jednego ucznia podczas wigilii jest zwyczaj dzielenia się jajeczkiem ;-) Już po raz kolejny w tym roku okazało się, że chyba cała klasa lubi rozmawiać o jedzeniu, bo wymienianie świątecznych potraw trwało bardzo długo. Na koniec każdy uczeń napisał na czacie spotkania życzenia dla wychowawczyni i kolegów – będzie można do nich powrócić w czasie świąt.

3. Pani Katarzyna Makuch, wychowawczyni klasy 2 tż:
    Jeżeli chodzi o wigilię w klasie 2 Tż to spędziliśmy ją w iście świątecznej atmosferze. Po złożeniu życzeń i symbolicznym połamaniu się opłatkiem wspomogliśmy się jeszcze góralskimi życzeniami i pastorałką "Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził" . Następnie zobaczyliśmy, jak pastorałkę "Dnia jednego o północy" rok temu śpiewał dziecięcy zespół góralski w Krakowie 21.12 na Franciszkańskiej. Potem, słuchając kolędy "Jedzie wóz", wspominaliśmy naszą wigilię z zeszłego roku, oglądając serię zdjęć, na których byliśmy rok temu razem w naszej klasie. Na koniec dzięki prezentacji przygotowanej przez Zespół Humanistów uczestnicy mogli wysłuchać, jak piękne teksty niosą w sobie nasze polskie kolędy oraz mogli zobaczyć, na ile wspaniałych sposobów przedstawiano w sztuce sceny związane z Bożym Narodzeniem.

4. Pan Maciej Betlej, wychowawca klasy 2 tmm:
    Z tą klasą nigdy nie można się nudzić. Chociaż tydzień temu przećwiczyliśmy dołączanie do wigilijnego spotkania, dzisiaj pojawiły się problemy, tylko połowie klasy udało się dotrzeć na 12. Reszta usilnie usiłowała. Na szczęście Franek stanął na wysokości zadania, zorganizował alternatywne spotkanie i dzięki niemu ostatecznie uczniowie mogli złożyć sobie życzenia, powspominać ubiegłoroczną wigilię w szkole, porozmawiać o zwyczajach, potrawach…

5. Pani Elżbieta Ziemianin-Profic, wychowawczyni klasy 2 wzG:
    Tegoroczna wigilia była zupełnie inna niż zeszłoroczna. Nie było jedzenia, uścisków i łamania się opłatkiem, jednak zapamiętamy ją na zawsze. Każdy na swoim komputerze połączył się przez Teams, by wspólnie przeżyć to ważne wydarzenie klasowe - oglądaliśmy przygotowaną prezentację przypominającą narodzenia Jezusa. Ta chwila uzmysłowiła nam istotę tych świąt, wprowadziła nas w odpowiedni nastrój. Wzajemnie złożyliśmy sobie życzenia świąteczne. Zwiczeniem naszej Wigilii klasowej były życzenia przekazane przez dyrekcję i naszego przewodniczącego szkoły. Życzenia te przekazaliśmy bliskim nam osobom.

6. Pani Ewa Francuziak, wychowawczyni klasy 3 tgm:
    Tegoroczna wigilia klasowa nie mogła być taka, jak co roku. Tym razem poprzez Internet musieliśmy znaleźć magię Świąt Bożego narodzenia, gdyż kończący się już Rok 2020 był inny. Zaskakujący i nieprzewidywalny. Naszą wigilię klasową postanowiliśmy zacząć od odczytania fragmentu Pisma Świętego obrazującego Narodzenie Dzieciątka Jezus. Tradycyjnie złożyliśmy sobie życzenia. Każdy z uczniów, kolejno, dodawał kilka słów od siebie. Chwila zadumy nastała wraz z odczytaniem wiersza Adama Asnyka "Przyjście Mesjasza." Wspólne życzenia, wspólna kolęda. To zbliża. Życzymy wszystkim, aby poprzez przeżywanie tych Świąt zdobyli wiele łask, które pomogą przejść przez życie obronną ręką. Abyśmy w każdym człowieku próbowali zobaczyć to, co najlepsze, aby nie przegapić tego najważniejszego.

7. Pani Katarzyna Piwowarska-Piechota, wychowawczyni klasy 4 tum:
    Wigilia w polskiej tradycji to dzień wyjątkowy, ma wł
    asne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie ze sobą powiązanych. Na początek wigilijnego, zdalnego spotkania, wychowawczyni przekazała swoim uczniom życzenia świąteczne. Następnie wspólnie wysłuchaliśmy nagrania pięknych polskich kolęd przygotowanych przez zespół nauczycieli. Żegnając się, Filip złożył życzenia w imieniu wszystkich uczniów.

Okazało się, że pandemia nie jest w stanie pozbawić nas świątecznej atmosfery, którą niesie z sobą Boże Narodzenie. Nawet nie mogąc się spotkać osobiście, potrafimy choć na chwilę się do siebie zbliżyć, poczuć pozytywne emocje, przekazać ciepłe uczucia.