Wydarzenia szkolne

Wydarzenia szkolne

Tłusty Czwartek

Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to w  Rzymie bawiono się hucznie, by powitać nadchodzącą wiosnę i pożegnać zimę. Wtedy ludzie zajadali się tłustymi mięsami i popijali je alkoholem, do których zajadano pączki, robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie, lecz nadziewane słoniną.

Czytaj więcej

Konkurs na plakat

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

Konkurs na plakat „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Języków nauczycielki języków obcych zapraszają wszystkich uczniów do udziału w konkursie na plakat promujący naukę języków obcych. Oceniana będzie zgodność z tematem, estetyka wykonania, pomysłowość oraz poprawność językowa. Technika wykonania plakatu dowolna. Gotowe prace proszę oddawać do 21.09.2021 r. do p. Francuziak lub p. Gubały

Tadeusz Kościuszko - inżynier i żołnierz

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

9 kwietnia 2021r. odbył się IX etap ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich i wyższych „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” organizowany przez Politechnikę Krakowską . Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki-znakomitego inżyniera, Naczelnika powstania,wybitnego przywódcy narodu, przez Tomasza Jeffersona nazwanego,,najczystszym z synów wolności”. W konkursie wzięło udział 118 uczestników- uczniów szkół średnich i studentów z całej Polski, rywalizujących o punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską i cenne nagrody rzeczowe. Naszą szkołę reprezentował Piotr Mazur- uczeń klasy IV Tmu , który zajął 22 miejsce. Gratulujemy.

 

Etap szkolny OWE

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

W poniedziałek 25 stycznia o godz. 10.00 pięciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w szkolnym etapie XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Tym razem kwalifikacje przeprowadzono w sposób zdalny.

Czytaj więcej

Konkurs cukierniczy

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

W dniu 29 października 2019 r. odbył się w naszej szkole V Powiatowy Konkurs Cukierniczy pod patronatem Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników.Tematem tegorocznych zmagań był "Deser z nutą czekolady".

Czytaj więcej

Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy
Z okazji 15 - lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zespół nauczycieli języków obcych zorganizował konkurs wiedzy o krajach, których języki są nauczane w naszej szkole.
Pierwszy etap konkursu polegał na wykonaniu plakatu o tematyce związanej z jubileuszem przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Oto uczennice, które podjęły wysiłek, aby w sposób artystyczny wyrazić znaczenie tego wydarzenia: Patrycja Ptak - 1wz, Gabriela Bochenek - 1Tgm, Magdalena Kiepura - 3wz, Joanna Jakubiec - 3Tum, Katarzyna Dyba i Paulina Sroka - 3Tgm.  Wszystkie prace zostały wykonane starannie i pomysłowo. Jednak według opinii jury, najwięcej wkładu pracy i inwencji twórczej wykazała Joasia Jakubiec z klasy 3Tum i dlatego w tej kategorii zdobyła I miejsce.
Drugi etap konkursu odbył się 10 czerwca br. i polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o krajach niemiecko i anglojęzycznych. Brało w nim udział pięcioro uczniów: Gabriela Łącka - 1Tgm, Patrycja Ptak - 1wz, Bartłomiej Wincenciak - 2Tg, Aleksandra Pyda - 3Tum i Magdalena Kiepura - 3wz.
Zwycięzcą II etapu została Gabriela Łącka z kl.1Tgm, która zdobyła 111 punktów na 116 możliwych.
Drugie miejsce otrzymała Aleksandra Pyda z kl.3Tum za zdobycie 80 punktów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom konkursu!

Regulamin konkursu własnych prac technicznych

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

Regulamin
Szkolny Konkurs Własnych Prac Technicznych
Mechaniczno-Mechatronicznych

Postanowienia ogólne

I. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach we współpracy ze Sponsorami.
II. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów projektowaniem i wykonywaniem własnych projektów i prac z dziedziny mechaniki i mechatroniki
III. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów ZSZiO w Sułkowicach.
IV. Zasady Konkursu określa niniejszy regulamin.

Zasady uczestnictwa w Konkursie

V. Przedmiotem konkursu są:
urządzenia/układy elektryczne, elektroniczne, mechatroniczne i mechaniczne zrealizowane w sposób praktyczny, wykonujące określone zadania.
VI. Wszystkie prace muszą być wykonane z zachowaniem zasad bhp.
VII. Zgłaszane prace powinny w jasny sposób pokazywać własny wkład autora, nie powinny natomiast prezentować prostych udoskonaleń produktów handlowych.
VIII. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę.
W przypadkach wyjątkowych, dotyczących tematów o charakterze interdyscyplinarnym dopuszcza się zgłaszanie prac zespołowych (nie przekraczających 3 wykonawców).
IX. Warunki udziału w konkursie:
1. Dokonanie zgłoszenia za pomocą formularza zawierającego:
- imię i nazwisko oraz klasę autora;
- temat pracy,
- krótki opis
w terminie do 14 czerwca 2019r.
2. Dokonanie prezentacji zgłoszonej pracy przed komisją konkursową w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w dniu ogłoszonym przez Organizatora Konkursu.
3. Rozstrzygnięcie – rozdanie nagród na apelu kończącym rok szkolny.
X. Zgłoszenie powinno zawierać:
1. Arkusz identyfikacyjny – wypisany drukowanymi literami na kartce A4 (w razie niejasności pytać nauczycieli zawodu)
 nazwisko i imię uczestnika,
 kontakt elektroniczny/telefoniczny,
 klasa / zawód
2. Opis funkcjonalny pracy, objaśnienia służące zrozumieniu istoty rozwiązania.
XI. Prezentacja i ocena prac:
1. Prezentacja prac odbędzie się przed komisja konkursową w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach w dniu ogłoszonym przez organizatora. Czas prezentacji dla uczestnika nie powinien przekroczyć 15 min. Dopuszczone są wszelkie środki prezentacji multimedialnej, ale przede wszystkim zaprezentowanie rzeczywistej zgłaszanej pracy.
2. Wykonawca nie może wymagać od organizatora żadnych zewnętrznych układów i urządzeń elektronicznych w nim nie zawartych (z pominięciem komputera, źródła zasilania itp.).
3. Przy ocenie projektu brane będą pod uwagę:
 innowacyjność (oryginalność)
 funkcjonalność (użyteczność)
 złożoność
 estetyka
 prezentacja
XII. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w ciągu 1 godz. po zakończeniu prezentacji wszystkich prac.
XIII. Nagrody konkursowe:
1. Ilość i wysokość oraz rodzaj nagród dla laureatów, w zależności od możliwości finansowych i wartości prac, ustalają organizatorzy wraz ze sponsorami przeprowadzanego konkursu.
2. Komisje oceniające mają prawo do odstąpienia od przyznania nagród i wyróżnień, jeżeli uznają, że poziom zgłoszonych do konkursu prac jest niewystarczający.

 Organizator Konkursu:

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach
Ul. Szkolna 34
32-440 Sułkowice

Osoba kontaktowa:
Grzegorz Biela
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 604 491 357
http://www.zszio.edu.pl/

Szkolny Tydzień Zdrowia 2019

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

Szkolny tydzień zdrowia - choroby cywilizacyjne.

            W dniach od 27 do 31 maja bieżącego roku obchodzimy w naszej szkole szkolny tydzień zdrowia, który w tym roku przebiega pod hasłem „Uwaga cywilizacja''. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na choroby, które są zagrożeniem dla rozwiniętych społeczeństw - nazywamy je chorobami cywilizacyjnymi.

            Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy przede wszystkim: choroby nowotworowe, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, alergię, cukrzycę, nadwagę i otyłość, zaburzenia i choroby psychiczne. Wspólną cechą tych chorób jest to, że wszystkie one wiążą się z intensywnym rozwojem cywilizacji i stanowią  niepożądany skutek tego rozwoju. Przyczynami pośrednimi tych chorób są: duże uprzemysłowienie, nadmierne zanieczyszczenie środowiska, mechanizacja, stosowanie środków chemicznych w rolnictwie, większy poziom hałasu i napromieniowania. Czynniki te pociągają za sobą   takie niepożądane zjawiska jak: brak ruchu i siedzący tryb życia, szybkie tempo życia i duża podatność na stres, niezdrowe, przetworzone pożywienie, stosowanie różnego rodzaju używek, brak należytego odpoczynku.

            Młodym ludziom często wydaje się, że problemy zdrowotne ich nie dotyczą, że są to głównie sprawy ludzi starszych, jednak badania wyraźnie pokazują, że na stan swojego zdrowia ,,pracujemy już od najmłodszych lat” , a problemy, które pojawią się w wieku dorosłym czy dojrzałym, często są związane z nieodpowiednim stylem życia i negatywnymi nawykami zdrowotnymi kształtowanymi już od dzieciństwa. Jak podają specjaliści mamy około  50 procent wpływu na to, czy zachorujemy na którąś z chorób cywilizacyjnych, zależy to głównie od naszego stylu życia,  a pozostałe 50 procent to wpływ środowiska, genetyki lub innych czynników. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że choroby cywilizacyjne dotyczą nie tylko ludzi w wieku dojrzałym lub starszym, ale dotykają też coraz większej grupy dzieci i młodzieży. Wiek związany z zapadaniem na poważne choroby ciągle się obniża, gwałtownie rośnie grupa dzieci i młodzieży
z problemem nadwagi i otyłości, cukrzycą, alergiami, nadciśnieniem, u bardzo młodych osób zdarzają się zawały serca i udary mózgu, zwiększa się liczba młodych ludzi cierpiących z powodu problemów i chorób psychicznych.

            Jeśli chcecie zadbać o swoje obecne i przyszłe zdrowie, pamiętajcie, że zasady zdrowego stylu życia musicie wdrożyć od zaraz, nie czekając, aż pojawią się problemy zdrowotne. Jak to zrobić? Pamiętajcie o kilku prostych wskazówkach opisanych poniżej.

 • Jedną z najczęstszych przyczyn współczesnych chorób społecznych są złe nawyki żywieniowe
  i nieodpowiedni do potrzeb i możliwości organizmu jadłospis – nieregularne, spożywane w pośpiechu, często zbyt obfite posiłki, żywność bogata w cukry proste, tłuszcze zwierzęce oraz dodatki chemiczne, a uboga
  w witaminy, minerały czy błonnik. Taka dieta prowadzi do nadmiaru cholesterolu, zaburzeń pracy trzustki, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, otyłości lub nadwagi i przedwczesnego starzenia się. Wielu schorzeniom można zapobiec, spożywając 4–5 niewielkich posiłków dziennie, jedząc dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz zasobnych w tłuszcze nienasycone, pijąc 1,5–2 litry wody dziennie.  Pamiętajmy , aby nie przesadzać ze spożywaniem fast-foodów, spożywać jak najmniej żywności przetworzonej chemicznie, ograniczyć cukier  i sól w pożywieniu oraz używki.
 • Kolejną zasadą jaką powinniśmy bezwzględnie stosować, aby być zdrowi jest wprowadzanie do swojego trybu życia  aktywności  fizycznej. Współcześnie większość osób  przemieszcza się głównie samochodami lub innymi środkami komunikacji, spędza wiele godzin przy komputerze, prowadzi siedzący tryb życia, nie znajduje czasu na rekreację. Brak ruchu stanowi jedną z głównych przyczyn otyłości oraz prowadzi do innych schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zawały serca i choroby układu krążenia.  Sposobem ich uniknięcia jest systematyczna  aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Pozwala ona nie tylko na zachowanie dobrej kondycji ciała, ale też wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne, zapobiega powstawaniu chorób serca, cukrzycy, nadciśnieniu, pozwala skuteczne łagodzić skutki stresu,
  a nawet jest jednym z czynników zapobiegającym chorobom nowotworowym.
 • Jedną z najważniejszych zasad profilaktyki zdrowotnej jest unikanie palenia papierosów, picia alkoholu lub sięgania po inne środki psychoaktywne. Są to główne czynniki ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, obniżają one ogólną odporność  organizmu, wywołują wiele chorób nowotworowych, chorób serca i krążenia, przyczyniają  się do wystąpienia chorób zagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu człowieka.
 • Jeśli chcemy być zdrowi musimy także dbać o nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne, unikać stresu, a jeśli to nie jest możliwe, łagodzić jego skutki poprzez znalezienie właściwego dla siebie sposobu np. aktywność fizyczna, relaksująca muzyka, rozmowa z przyjaciółmi, realizowanie swoich zainteresowań itp. Musimy tez pamiętać o odpowiedniej liczbie godzin snu oraz skutecznym odpoczynku. Starajmy się unikać negatywnych emocji, które destrukcyjnie oddziałują nie tylko na psychikę, prowadząc często do schorzeń psychicznych, ale też powodują zaburzenia fizyczne.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych i naszego stylu życia.

UWAGA! CYWILIZACJA!

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

W przyszłym tygodniu odbędzie się w naszej szkole XII edycja Tygodnia Zdrowia. Tym razem przewodnie hasło brzmi – UWAGA! CYWILIZACJA! Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacyjny. Czy pamiętamy jednak o tym, jak z nich bezpiecznie korzystać? Czy wiemy, czym są choroby cywilizacyjne i jak czynniki związane z rozwojem cywilizacji wpływają na nasze zdrowie? Właśnie dlatego zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w naszej akcji. Tak jak w zeszłym roku przygotujemy na każdy dzień zadania do wykonania, o których informacje będą umieszczane na stronie szkoły i fb. Wstępne informacje znajdziesz tutaj.

Czytaj więcej

Ogólnopolski Konkurs Motoryzacyjny

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

30 kwietnia 2019 r. trzyosobowa drużyna reprezentująca ZSZiO w Sułkowicach pod opieką pana Sławomira Wójcika zdobyła III miejsce w powiatowej edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

Czytaj więcej

Konkurs Fotograficzny

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

KONKURS FOTOGRAFICZNY

 „Najciekawsze zakątki twojej małej Ojczyzny”

 1. Konkurs skierowany jest do uczniów ZSZiO w Sułkowicach, którzy potrafią odkryć i utrwalić piękno niezwykłych zakątków swojej małej Ojczyzny (np. ciekawych krajobrazów, zabytków czy urokliwych miejsc w pobliżu miejsca zamieszkania uczestnika konkursu).
 2. Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu trzy zdjęcia.
  Wymagana rozdzielczość: min.  2048 x 1536 (około 300dpi).
 3. Zdjęcia o tematyce zgodnej tytułem konkursu należy przesyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 31 maja 2019 r.
 4. Do każdego zdjęcia należy dołączyć opis: tytuł, miejsce wykonania zdjęcia, imię i nazwisko autora.
 5. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w połowie czerwca 2019 r.

   Na uczestników i laureatów czekają nagrody!!!             

    Zapytania nt. konkursu: Maciej Betlej

KONKURS FOTOGRAFICZNY

XVII Powiatowe Zawody Matematyczne

 • Urszula Woźnik-Batko
 • Kategoria: Konkursy

Wzorem lat ubiegłych, już po raz siedemnasty, zapraszam wszystkich uczniów, zainteresowanych matematyką do udziału w powiatowym konkursie matematycznym organizowanym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zawody odbędą się 16 marca ( sobota) w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Regulamin Zawodów w załączeniu. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele matematyki w terminie do 11 marca 2019 r. Zadania konkursowe z poprzednich edycji można zobaczyć w gablotach sali nr 20. Dodatkowych informacji udziela szkolny opiekun Zawodów mgr Marta Biernat.

Regulamin

 

Kontakt

 • ZSZiO w Sułkowicach
  32-440 Sułkowice, ul. Szkolna 34

  Telefon: (012) 273-20-08
  Fax: (012) 274-21-22

  Mail: sekretariat@zszio.edu.pl

Rekrutacja

Życie szkoły